8 wrzesień 2021

Projekt ustawy o odszkodowaniach dla firm w zw. ze stanem wyjątkowym do końca środy

fot. PAP
Projekt ustawy dotyczący odszkodowań dla firm działających na obszarze objętym stanem wyjątkowym powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca środy w trybie obiegowym - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

"Dyskutowaliśmy o tej ustawie i do tej ustawy pewne techniczne uwagi skierował minister sprawiedliwości i minister odpowiedzialny za rządowe centrum legislacji. Zgodziliśmy się, że te uwagi przyjmujemy i ta ustawa dzisiaj, do końca dnia, zostanie przyjęta w tak zwanym trybie obiegowym” - powiedział premier.

Dodał, że projekt powinien trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, a odnosząc się do wysokości odszkodowań, szef rządu powiedział, że będą one zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami.

Premier powiedział też, że odszkodowania będą przyznawane głównie przedsiębiorstwom z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej, które funkcjonują w pasie przygranicznym.

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego przedstawiciele rządu zapewnili, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pokrycie strat związanych z ograniczeniem swojej działalności.

Zgodnie z tymi zapowiedziami rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią.

Rekompensaty mają być wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek.

W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sokółce