2,3 mln demonstrantów w całym kraju; w Paryżu koktajlem Mołotowa podpalony policjant
Od początku wystąpień przeciwko reformie emerytalnej CGT informowała, w zależności od dnia, o od 1 do 3,5 mln demonstrantów. Mimo znacznej frekwencji 1 maja nie jest więc zapowiadanym rekordowym dniem mobilizacji przeciwko reformie emerytalnej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podało jeszcze swoich danych dla całego kraju. Według Prefektury Policji w Paryżu maszerowało 112 tys. demonstrantów.
W Paryżu koktajlem Mołotowa podpalony został policjant. W stolicy do godz. 17 zatrzymano 53 osoby. Policja ewakuowała Pl. Narodu, końcowy punkt głównej paryskiej demonstracji, po tym, gdy demonstranci zaczęli rzucać fajerwerkami w policję.
W stolicy uczestnicy demonstrowali z antyrządowymi i antyprezydenckimi transparentami. Wielu protestujących niosło karykaturalne maski z podobizną prezydenta Emmanuela Macrona.
Pod koniec demonstracji pierwszomajowej w Marsylii około 200 osób na krótko zajęło luksusowy hotel Intercontinental. Demonstranci na wezwanie związku CGT Education chcieli przeprowadzić „symboliczną akcję przeciwko nierównemu podziałowi bogactwa”. Związkowcy zostali szybko wyparci i zepchnięci z powrotem na dziedziniec hotelu przez policję, która użyła gazu łzawiącego.
Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ mal/