reklama
kategoria: Kraj
2 listopad 2024

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowuje performance "Symfonia Kopalni”

zdjęcie: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowuje performance
fot. PAP
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowuje muzyczny performance "Symfonia Kopalni”. Wsparty środkami KPO dla Kultury projekt ma opierać się o dźwięki i obrazy przestrzeni śląskich kopalń – od gwaru maszyn po ciszę opuszczonych szybów.
REKLAMA

W skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (MGW) wchodzą m.in. Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza. To największy i najpopularniejszy górniczy kompleks turystyczny w Polsce. Oferuje zwiedzanie najgłębiej położonej w kraju trasy turystycznej, przejażdżkę podwieszaną kolejką czy podziemny spływ łodziami.

Jak wynika z informacji na facebookowym profilu MGW, "Symfonia Kopalni” będzie prezentowana od 22 do 28 listopada br. w sześciu placówkach kultury woj. śląskiego działających w oparciu o jego poprzemysłowe dziedzictwo.

Zgodnie z opisem projektu „Symfonia Kopalni” zakłada stworzenie multimedialnego muzycznego performance’u, prezentującego i promującego dziedzictwo górnicze przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Wykorzysta zebrane autentyczne dźwięki charakterystyczne dla pracujących i historycznych kopalni na Śląsku, przy zaangażowaniu specjalistów ds. dźwięku i profesjonalnych narzędzi do nagrywania.

Jakość i wiarygodność zebranych materiałów ma dać podstawę godzinnemu widowisku, łączącemu dźwięk przestrzenny, muzykę elektroniczną, elementy górniczej orkiestry dętej i archiwum mówionego, a także wizualizacje.

Projekt zakłada też realizację reportażu dźwiękowego o sonosferze górniczej (dźwięki czynnych i nieczynnych zakładów oraz tych, które zyskały nowe funkcje), a także głosy społeczności branżowej z tzw. archiwum historii mówionej, wzbogacone o fragmenty utworów wykonywane przez górnicze orkiestry.

Efekt zasadniczej części projektu będzie mógł funkcjonować jako samodzielna instalacja dźwiękowa do prezentowania w przestrzeniach wystawowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, związanych z górnictwem.

Prezentacje „Symfonii Kopalni” planowane są na: 22 listopada br. w sali widowiskowej Siemianowickiego Centrum Kultury, które działa w tamtejszym Parku Tradycji, opartym o obiekty zlikwidowanej kopalni Michał. Dzień później projekt zostanie pokazany w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tamowskich Górach.

Kolejne prezentacje projektu zaplanowano: 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, 26 listopada w sali bankietowej Szybu Maciej w Zabrzu, 27 listopada w sali K8 na poziomie 320 m kopalni Guido oraz 28 listopada w sali głównej Stacji Biblioteka, działającej na dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej - Chebziu.

„Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć, planujemy udostępnienie nagrań online, aby Symfonię Kopalni można było przeżyć z każdego miejsca na świecie. Wydarzenie uświetni Jarmark BarbórkoweLOVE, gdzie na wielkiej scenie zagrają orkiestry dęte, łącząc się na żywo z symfonią multimedialną i pokazem świetlnym” – zapowiedziało MGW.

Obecnie Muzeum Górnictwa Węglowego współprowadzą Urząd Miasta Zabrze oraz Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Od 1 stycznia 2025 r. samorząd regionu ma pozostać jedynym organizatorem - wobec kłopotów finansowych miasta.

Zabrze było pionierem w kwestii turystyki przemysłowej w Polsce. W 1965 r. w mieście otwarto Ośrodek Propagandy Górnictwa, czyli pierwszą podziemną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego. Utworzono ją w jednym z pól kopalni Zabrze, czyli dawnej kopalni Królowa Luiza. Natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego otwarto w 1981 r. Podlegało ono wówczas Ministerstwu Górnictwa i było jedyną placówką muzealną poświęconą tej branży w kraju.

W ostatnich kilkunastu latach Muzeum Górnictwa Węglowego znacznie rozszerzyło ofertę. W oparciu o dawną kopalnię doświadczalną Guido prowadzi zabytkową kopalnią z dwoma podziemnymi poziomami do zwiedzania, a w oparciu o dawną kopalnię Luiza - inny kompleks, z pokonywanym łodziami ponadkilometrowym fragmentem dawnej sztolni odwadniającej. Z kolei w kopule zrewitalizowanej wieży ciśnień działa Carboneum: popularyzatorsko-naukowa wystawa o węglu jako pierwiastku w przyrodzie oraz jego wadze we współczesnym świecie.

Muzeum Górnictwa Węglowego jest koordynatorem działającego w regionie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, a także corocznego święta szlaku pod nazwą "Industriada", które z czasem stało się również świętem całego regionu.

Placówka prowadzi też działalność naukową, jest m.in. realizatorem prowadzonego przy wsparciu w formie obligacji Skarbu Państwa o wartości 85 mln zł projektu digitalizacji dziedzictwa górniczego – likwidowanych zakładów i wyrobisk z urządzeniami.(PAP)

mtb/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sokółka
7.2°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sokółce

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Kino Sokół, Sokółka, ul. Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 17:30
miejsce
Kino Sokół, Sokółka, ul. Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Kino Sokół, Sokółka, ul. Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Kino Sokół, Sokółka, ul. Plac...
wstęp biletowany