9 wrzesień 2021

14-sta emerytura bez żadnego wniosku

fot. nadeslane
Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury.
REKLAMA
Czternasta  emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Dodatkowa wypłata w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.- informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. - Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.- dodaje rzeczniczka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sokółce